Japonská panenka v kimonu - Gejša Yaegaki
Japonská panenka - Gejša Yaegaki oděná do půvabného tradičního kimona z hedvábí, které je převázané překrásným olivově šedým páskem zvaným obi. Stojí na dřevěném podstavci a v ruce drží samurajské Kabuto. Kabuto je druh přilby používané starodávnými japonskými válečníky, které se v pozdější době staly součástí samurajského zbroje. Jedná se o ručně vyrobenou panenku, která se může stát i sběratelským kouskem. Je vyrobena v Japonsku.
- rozměry: 33 cm x 15 cm x 12 cm
- materiál: umělá pryskyřice, hedvábí, syntetický textil
- ruční výroba
- vyrobeno v Japonsku
Gejša - profesionální společnice
• Gejša je obvykle krásná a inteligentní žena, jejímž hlavním posláním je bavit muže tancem, zpěvem, hrou na hudební nástroje, intelektuálním hovorem či jiným uměním.
• Gejša pochází ze slova gej, tj. umění a ša, které znamená přítomnost nebo společnost. Slovo gejša tedy znamená přítomnost umění, doprovod umělkyně.
• Výcvik gejš začíná v ranném věku a je víc než tvrdý a velmi finančně náročný. Během čajového obřadu musí sedět ve zvláštním posedu na patách, na který si zvykají několik let.
• Obličej a šíji si natírají bílým make-upem, vždy si však na okrajích vlasů nechávají nepatrný kus nenabarvené kůže, aby daly najevo, že barva je jen maska, muže vzrušuje vidět pravou tvář gejši. Část rtů si natírají pigmentovou směsí, aby jejich ústa vypadala menší než skutečná, což se v Japonsku považuje za ideál krásy. Účes je velmi pracný, do vlasů se vtírá vosk, aby účes držel. Účesy se mění podle věku, ročního období i podle módy. Mladé gejši nosí kimono s dlouhými rukávy a velmi výrazným obi, což je pás, který se váže na zádech. Samotný uzel obi je složitý a je zapotřebí mnoha vycpávek. Mladé gejši nosí velké široké obi, které na zádech tvoří uzel připomínající baťůžek. Oblečení dospělé gejši je jednodušší a víc podtrhuje ženskou postavu. Obi je kratší a na zádech tvoří malý uzlík.
• Zajímavostí je, že původně toto povolání patřilo mužům a až v polovině 18. stolení se v oboru bavení hostů začaly prosazovat ženy. První gejša ženského pohlaví se objevila v roce 1751 v Kjótu.
• Na počátku minulého století jich v Japonsku bylo několik tisíc, v současné době jejich řady řídnou. Jejich zákazníky jsou převážně politici a obchodníci. Je poměrně obtížné najmout si gejšu osobně.
• Gejši patří mezi typické a neodmyslitelné symboly Japonska. V západním světe se stalo slovo gejša synonymem japonské prostitutky, ale velmi neprávem.