Lak Urushi pochází z "lakového stromu", sumachu - Rhus verniciflua. Tento strom dorůstá do výšky 20 metrů. Jeho bílá míza - tzv. surový lak, obsahuje olej urušiol, který se před dalším zpracováním filtruje. Poté se následným ohříváním na nízkých teplotách ze surového laku vypařuje vlhkost, jeho barva ztmavne a lak získá hladkou konzistenci. Barva laku Uruši je průhledná až tmavěhnědá, přidáním různých přírodních barviv může být i černá, magahonově červená, žlutá ....
Urushi lak se původně nanášel pouze na dřevěné a bambusové a hliněné předměty, také na papír a textil. V dnešní době se běžně používá i na předměty z umělé pryskyřice.
Lakování je řemeslo, jehož techniku si ve starém Japonsku předávala jedna generace druhé. Lak Uruši se nanáší ve dvaceti až třiceti vrstvách, spolu s reliéfními pracemi, opakovaně se vysouší a leští - zhruba ve 100 krocích. Díky tomu vznikají umělecké předměty vysoké kvality i umělecké hodnoty.
Jednou z nejznámějších japonských dekoračních technik je Maki-e. Dekorativní metoda, při které se na lakovaný základ nanáší stříbrný nebo zlatý prach. Obvykle se vytvoří několik lakovaných vrstev, které se jednotlivě - postupně, leští.
Lak Uruši je pověstný svými antibakteriálními účinky - na jeho povrchu se vůbec nedaří bakteriím Staphylococcus Aureus, Escheria Coli, Salmonella Enteritidis ani Vibrio Parahaemolyticus.